Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till skolan. Längst ner finns mer information om olika grupper.

Postadress:

Box 3006, 449 14 Alafors

Besöksadress:

Ledetvägen 33, 449 51 Alafors

Telefon:

0303- 74 00 80

E-post:

Rektor:

Johan Laasonen 0303-740380, 0736-206882 johan.laasonen@ahlaforsfriaskola.se

Administration/Ekonomi:

Thore Skånberg 0303- 74 00 80, 0707- 40 36 34 thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se

Skolexpedition:

0303- 74 03 80

Lärarrum:

0303- 74 05 68

Fritidshemmet:

076- 282 90 12 Skolklubben 076- 280 27 85

Matsal:

0303- 74 27 80

Skolsköterska:

Ing-Marie Lindblom 0702-069681

Styrelseordförande:

Thore Skånberg thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se

Skolans personal läsåret 2022/2023

Agnetha Rubensson pedagog hem-och konsumentkunskap
agnetha@ahlaforsfriaskola.se
Anders Bertilsson – pedagog, fritidspedagog
anders@ahlaforsfriaskola.se
Anna Ahlman – pedagog
anna@ahlaforsfriaskola.se
Anna Dahlin-pedagog
anna.d@ahlaforsfriaskola.se
Annika Rosén– pedagog slöjd
annika@ahlaforsfriaskola.se
Carina Rundberg – elevassistent
carina.rundberg@ahlaforsfriaskola.se
Cecilia Olsson Larsson – pedagog
cecilia@ahlaforsfriaskola.se
Christina Danielsson – pedagog
christina.danielsson@ahlaforsfriaskola.se
Daniel Collvin – pedagog
daniel.c@ahlaforsfriaskola.se
Elin Forsman – pedagog
elin.forsman@ahlaforsfriaskola.se

Erika Persson – kökschef
erika.persson@ahlaforsfriaskola.se
Eva Johansson – ekonomipersonal
eva.j@ahlaforsfriaskola.se
Frida Granat – elevassistent
Gisela Steen – pedagog
gisela@ahlaforsfriaskola.se
Helene Jeppsson – ekonomipersonal
Ingvald Lindström – speciallärare
ingvald@ahlaforsfriaskola.se
Ing-Marie Lindblom – Skolsköterska
ingmarie@ahlaforsfriaskola.se
Jan Forsman – skolläkare
Johan Elving – pedagog
johan.elving@ahlaforsfriaskola.se
Johan Laasonen– rektor
johan.laasonen@ahlaforsfriaskola.se
Josefine Hval– ekonomipersonal
Jill Östberg – pedagog förskoleklass
jill@ahlaforsfriaskola.se
Lena Gustavsson – pedagog
lena.gustavsson@ahlaforsfriaskola.se
Lena Sannerstig Kröyer – pedagog, profilansvarig
lena@ahlaforsfriaskola.se
Marie Creutzer Hagman – pedagog
marie.h@ahlaforsfriaskola.se
Mattias Salek – skolkurator
mattias.salek@ahlaforsfriaskola.se
Miro Potkonjak – fritidsledare
miro.potkonjak@ahlaforsfriaskola.se
Ola Holmgren elevassistent, fritidsledare
ola.holmgren@ahlaforsfriaskola.se
Patcharee Hurtig – ekonomipersonal
Pernilla Pettersson – ekonomipersonal
Pia Ekelund – pedagog
pia@ahlaforsfriaskola.se
Pia-Marie Johansson – speciallärare
pia-marie.johansson@ahlaforsfriaskola.se
Rade Radovic – pedagog
rade.radovic@ahlaforsfriaskola.se
Rebecka Fryxelius – fritidsledare
rebecka@ahlaforsfriaskola.se
Susanne Nilvall – pedagog
susanne.nilvall@ahlaforsfriaskola.se
Suzanne Lindström –  pedagog
suzanne@ahlaforsfriaskola.se
Therece Lassila – elevassistent
Thomas Berggren – fritidshemschef
thomas.berggren@ahlaforsfriaskola.se
Thore Skånberg – ekonomiadministratör
thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se
Tomas Klobucar – pedagog
tomas.klobucar@ahlaforsfriaskola.se
Yasmin Gebran – pedagog
yasmin.gebran@ahlaforsfriaskola.se

Klassföreståndare läsåret 2021/2022

Förskoleklass – Emelie Pettersson och Jill Östberg
År 1 – Elin Forsman
År 2 – Gisela Steén
År 3  – Cecilia Olsson Larsson
År 4  – Pia Ekelund
År 5.1 – Daniel Collvin
År 5.2 – Christina Danielsson
År 6 – Marie Hagman
År 7 –  Agnetha Rubensson och Anna Dahlin
År 8.1  – Anna Ahlman och Lena Gustavsson
År 8.2 – Tomas Klobucar och Susanne Nilvall
År 9   –  Annika Rosén och Lena Sannerstig Kröyer

 

Skolans ledning består utav:
Rektor Johan Laasonen, 0303-740380 Mobil: 073-620 68 82
johan.laasonen@ahlaforsfriaskola.se

Ekonomi & Utvecklingschef Thore Skånberg 0303- 74 00 80, Mobil: 070-740 36 34 E-post:  thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se

Skolrådsrepresentanter väljs av respektive klass i samband med skolstart. Skolrådet sammanträder 3 gånger per termin.

Skolan har två Elevråd: det Lilla elevrådet består av elever från åk 1-5 och i det Stora elevrådet ingår elever från år 6-9. Samtliga elever har blivi valda av sina klasskamrater för detta uppdrag. Som elevrådsrepresentant blir man vald för ett år i taget i samband med läsårsstart. Avsikten med klassråd och elevråd är enligt Skolverket att ge eleverna möjlighet till ett demokratiskt medinflytande i skolan, dvs. elevdemokrati och elevinflytande. Elevrådets uppgift är att representera övriga elever på Ahlafors fria Skola och driva frågor som berör hela skolan och elevernas vardag. I skolans Verksamhetsplan för läsåret 2014-2015 kan man läsa under rubriken Elevinflytande:  Eleverna skall ges möjligheter utifrån ålder och mognad att via klassråd och elevråd påverka skolans utbildning avseende

  • Arbetsmiljö
  • Arbetssätt
  • Arbetsformer ( enskilt arbete, grupparbete m.m. )
  • Undervisningens innehåll
  • Valmöjligheter till skolans val
  • Skolmåltider

Några elevrådsrepresentanter ingår i skolans Matråd och fem ledamöter från årskurs 8 och 9 representerar skolan i kommunens Ungdomsfullmäktige. Elevrådet sammanträder tre gånger per termin.

Senaste nyheter

Prenumerera

Prenumerera på nyhetsinlägg.

En extra begäran om bekräftelse har nu skickats till din e-post.

Något gick fel, försök igen!

Kalender

< 2021 >
November
TiOnToFr
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930