Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till skolan. Längst ner finns mer information om olika grupper.

Postadress:

Box 3006, 449 14 Alafors

Besöksadress:

Ledetvägen 33, 449 51 Alafors

Telefon:

0303- 74 00 80

E-post:

Rektor:

Ingvald Lindström 0707- 43 35 30 ingvald.lindstrom@ahlaforsfriaskola.se

Administration/Ekonomi:

Thore Skånberg 0303- 74 00 80, 74 03 91, 0707- 40 36 34 thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se

Skolexpedition:

0303- 74 03 80

Lärarrum:

0303- 74 05 68

Fritidshemmet:

0303-74 08 31 samt 076- 282 90 12 Skolklubben 076- 280 27 85

Matsal:

0303- 74 27 80

Skolsköterska:

Ann-Sofie Söder 073-675 46 82

Styrelseordförande:

Skolans personal läsåret 2017/2018

Agnetha Rubensson pedagog hem-och konsumentkunskap agnetha@ahlaforsfriaskola.se
Alexander Carlé – pedagog, klf. år 8 alexander@ahlaforsfriaskola.se
Alexandra Johansson – speciallärare alexandra.johansson@ahlaforsfriaskola.se
Anders Bertilsson – pedagog anders@ahlaforsfriaskola.se
Annika Jonsson– pedagog, klf. år 8 annika.jonsson@ahlaforsfriaskola.se
 Ann-Sofie Söder  – Skolsköterska ann-sofie.soder@ahlaforsfriaskola.se
Anna Ahlman – pedagog, klf. år 9:1 anna@ahlaforsfriaskola.se
Annika Rosén– pedagog slöjd klf. år 7 annika.rosen@ahlaforsfriaskola.se
Britt Lindqvist – pedagog,  klf. år 2 britt@ahlaforsfriaskola.se
Carina Rundberg – elevassistent carina.rundberg@ahlaforsfriaskola.se
Christina Danielsson – pedagog, klf. år 6:2 christina.danielsson@ahlaforsfriaskola.se
Daniel Collvin – pedagog, klf. år 6:1 daniel@ahlaforsfriaskola.se
Erik Kitti – pedagog, klf. år 9:2 erik@ahlaforsfriaskola.se
Eva Johansson – ekonomipersonal eva.j@ahlaforsfriaskola.se
Gisela Steen – pedagog klf år 3 gisela@ahlaforsfriaskola.se
Gullvi Karlsson – ekonomipersonal gullvi@ahlaforsfriaskola.se
Gunnel Lansenheim – ekonomipersonal
Helene Skånberg – ekonomipersonal
Ingvald Lindström – rektor ingvald@ahlaforsfriaskola.se
Jan Forsman – skolläkare
Johan Elving – pedagog, fritidshemschef johan.elving@ahlaforsfriaskola.se
Jill Östberg fd. Franklin – pedagog förskoleklass jill@ahlaforsfriaskola.se
Karin Södersten – pedagog, biträdande rektor karin@ahlaforsfriaskola.se
Lena Rhodén Andersson – pedagog, klf. år 4 lena.rhoden.andersson@ahlaforsfriaskola.se
Lena Sannerstig Kröyer – pedagog, profilansvarig, klf. år 7 lena@ahlaforsfriaskola.se
Margareta Olsson – speciallärare margareta.olsson@ahlaforsfriaskola.se
Maria Sakotic – specialpedagog maria@ahlaforsfriaskola.se
Marianne Ahlbäck – kurator
Marie Nieminen – fritidsedagog marie@ahlaforsfriaskola.se
Mette Casselblad – talpedagog
Ola Holmgren – elevassistent ola.holmgren@ahlaforsfriaskola.se
Patcharee Hurtig – ekonomipersonal
Pia Ekelund – pedagog, klf. år 5 pia@ahlaforsfriaskola.se
Pia-Marie Johansson – pedagog pia-marie.johansson@ahlaforsfriaskola.se
Rebecka Fryxelius – fritidsledare, föräldraledig rebecka@ahlaforsfriaskola.se
Suzanne Lindström – pedagog, klf. år 1 suzanne@ahlaforsfriaskola.se
Sylvette Demircan – elevassistent sylvette@ahlaforsfriaskola.se
Teija Kuusinen – SYV teija@ahlaforsfriaskola.se
Tina Sjögren – psykolog för åren F-3
Thore Skånberg – ekonomiadministratör thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se
Ulla-Britt Hessfelt – speciallärare ulla-britt@ahlaforsfriaskola.se
Yngve Olsson – pedagog yngve.olsson@ahlaforsfriaskola.se

Klassföreståndare läsåret 2017/2018

Förskoleklass – Jill Franklin
År 1 – Suzanne Lindström
År 2 – Britt Lindkvist
År 3 – Gisela Steen
År 4 – Lena Rhodén Andersson
År 5 – Pia Ekelund
År 6.1 – Daniel Collvin
År 6.2 – Christina Danielsson
År 7 – Annika Rosén och Lena Sannerstig Kröyer
År 8  – Annika Jonsson och Alexander Carlé
År 9.1. – Anna Ahlman
År 9.2 – Erik Kitti

Skolans ledning består utav:
Rektor Ingvald Lindström 0303- 74 03 80, 74 07 51 Mobil: 0707- 43 35 30 E-post: ingvald@ahlaforsfriaskola.se
Biträdande rektor Karin Södersten
Ekonomi & Utvecklingschef Thore Skånberg 0303- 74 00 80, 74 03 91 Mobil: 0707- 40 36 34 E-post:  thore@ahlaforsfriaskola.se

Skolrådsrepresentanter väljs av respektive klass i samband med skolstart. Skolrådet sammanträder 3 gånger per termin.

Skolan har två Elevråd: det Lilla elevrådet består av elever från åk 1-5 och i det Stora elevrådet ingår elever från år 6-9. Samtliga elever har blivi valda av sina klasskamrater för detta uppdrag. Som elevrådsrepresentant blir man vald för ett år i taget i samband med läsårsstart. Avsikten med klassråd och elevråd är enligt Skolverket att ge eleverna möjlighet till ett demokratiskt medinflytande i skolan, dvs. elevdemokrati och elevinflytande. Elevrådets uppgift är att representera övriga elever på Ahlafors fria Skola och driva frågor som berör hela skolan och elevernas vardag. I skolans Verksamhetsplan för läsåret 2014-2015 kan man läsa under rubriken Elevinflytande:  Eleverna skall ges möjligheter utifrån ålder och mognad att via klassråd och elevråd påverka skolans utbildning avseende

  • Arbetsmiljö
  • Arbetssätt
  • Arbetsformer ( enskilt arbete, grupparbete m.m. )
  • Undervisningens innehåll
  • Valmöjligheter till skolans val
  • Skolmåltider

Några elevrådsrepresentanter ingår i skolans Matråd och fem ledamöter från årskurs 8 och 9 representerar skolan i kommunens Ungdomsfullmäktige. Elevrådet sammanträder tre gånger per termin.

Telefon Skola24 0515 777 31

Senaste nyheter

Prenumerera

Prenumerera på nyhetsinlägg.

En extra begäran om bekräftelse har nu skickats till din e-post.

Något gick fel, försök igen!

Kalender

< 2018 >
Juni
TiOnToFr
    123
45678910
111213
  • Grease

    13:00 -19:00
    2018-06-13

    Skapandeprofilen bjuder på sin version av musikalen Grease.
    Medborgarhuset Ledet kl 13 & 18.

14151617
18192021222324
252627282930