Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till skolan. Längst ner finns mer information om olika grupper.

Postadress:

Box 3006, 449 14 Alafors

Besöksadress:

Ledetvägen 33, 449 51 Alafors

Telefon:

0303- 74 00 80

E-post:

Rektor:

Johan Laasonen 0303-740380, 0736-206882 johan.laasonen@ahlaforsfriaskola.se

Administration/Ekonomi:

Thore Skånberg 0303- 74 00 80, 0707- 40 36 34 thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se

Skolexpedition:

0303- 74 03 80

Lärarrum:

0303- 74 05 68

Fritidshemmet:

076- 282 90 12 Skolklubben 076- 280 27 85

Matsal:

0303- 74 27 80

Skolsköterska:

Elaisis Alfaro Guzman  070-2069681
Måndag-Onsdag 08:00-16:30
elaisis@ahlaforsfriaskola.se

Styrelseordförande:

José Östberg info@ahlaforsfriaskola.se

Skolans personal läsåret 2020/2021

Agnetha Rubensson pedagog hem-och konsumentkunskap, agnetha@ahlaforsfriaskola.se
Anders Bertilsson – pedagog, fritidshemschef
anders@ahlaforsfriaskola.se
Annika Jonsson– pedagog,   annika.jonsson@ahlaforsfriaskola.se
Anna Ahlman – pedagog,
anna@ahlaforsfriaskola.se
Anna Dahlin-pedagog, anna.d@ahlaforsfriaskola.se
Annika Rosén– pedagog slöjd annika.rosen@ahlaforsfriaskola.se
Bianca-Charlotte Rassmusen– specialpedagog
bianca-charlotte@ahlaforsfriaskola.se
070-285 14 74, telefontid mån-ons 8-16
Carina Rundberg – elevassistent carina.rundberg@ahlaforsfriaskola.se
Cecilia Olsson Larsson. pedagog
cecilia@ahlaforsfriaskola.se
Christina Danielsson – pedagog, christina.danielsson@ahlaforsfriaskola.se
Daniel Collvin – pedagog,
daniel.c@ahlaforsfriaskola.se
Elaisis Alfaro Guzman – skolsköterska
elaisis@ahlaforsfriaskola.se
Eva Johansson – ekonomipersonal
eva.j@ahlaforsfriaskola.se
Gisela Steen – pedagog
gisela@ahlaforsfriaskola.se
Helen Davidsson- ekonomipersonal
helen.davidsson@ahlaforsfriaskola.se
Ingvald Lindström – Speciallärare
ingvald@ahlaforsfriaskola.se
Jan Forsman – skolläkare
Johan Elving – pedagog,
johan.elving@ahlaforsfriaskola.se
Johan Laasonen- rektor
johan.laasonen@ahlaforsfriaskola.se
Josefine Hval– ekonomipersonal
Jill Östberg – pedagog förskoleklass
jill@ahlaforsfriaskola.se
Lena Rhodén Andersson pedagog,
lena.rhoden.andersson@ahlaforsfriaskola.se
Lena Sannerstig Kröyer
– pedagog, profilansvarig, lena@ahlaforsfriaskola.se
Marie Hagman, pedagog –
marie.h@ahlaforsfriaskola.se
Marianne Ahlbäck – Skolkurator
Mette Casselblad – talpedagog
OlaHolmgren elevassistent, fritidsledare
ola.holmgren@ahlaforsfriaskola.se
Patcharee Hurtig – ekonomipersonal
Patrik Persson, pedagog, idrott
patrik@ahlaforsfriaskola.se
Pernilla Pettersson, ekonomipersonal
Pia Ekelund – pedagog,
pia@ahlaforsfriaskola.se
Pia-Marie Johansson – Speciallärare
pia-marie.johansson@ahlaforsfriaskola.se
Rebecka Fryxelius – fritidsledare, rebecka@ahlaforsfriaskola.se
Sarry Al-kavaz-, elevassistent, fritidsledare
sarry@ahlaforsfriaskola.se
Susanne Nilvall, pedagog
susanne.nilvall@ahlaforsfriaskola.se
Suzanne Lindström –  Speciallärare
suzanne@ahlaforsfriaskola.se

Thore Skånberg – ekonomiadministratör thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se
Tomas Klobucar, pedagog, tomas.klobucar@ahlaforsfriaskola.se

Klassföreståndare läsåret 2020/2021

Förskoleklass – Jill Östberg
År 1  –  Cecilia Olsson Larsson

År 2  – Lena Rhodén Andersson
År 3 Gisela Steen
År 4 – Marie Hagman

År 5 –  Pia Ekelund
År 6.1  – Daniel Collvin
År 6.2 – Christina Danielsson
År 7   –  Annika Rosén och Lena Sannerstig Kröyer
År 8 –    Anna Dahlin och Agnetha Rubensson
År 9.1  – Anna Ahlman och Susanne Nilvall
År 9.2 – Tomas Klobucar och Patrik Persson

Skolans ledning består utav:
Rektor Johan Laasonen, 0303-740380 Mobil: 073-620 68 82
johan.laasonen@ahlaforsfriaskola.se

Ekonomi & Utvecklingschef Thore Skånberg 0303- 74 00 80, Mobil: 070-740 36 34 E-post:  thore@ahlaforsfriaskola.se

Skolrådsrepresentanter väljs av respektive klass i samband med skolstart. Skolrådet sammanträder 3 gånger per termin.

Skolan har två Elevråd: det Lilla elevrådet består av elever från åk 1-5 och i det Stora elevrådet ingår elever från år 6-9. Samtliga elever har blivi valda av sina klasskamrater för detta uppdrag. Som elevrådsrepresentant blir man vald för ett år i taget i samband med läsårsstart. Avsikten med klassråd och elevråd är enligt Skolverket att ge eleverna möjlighet till ett demokratiskt medinflytande i skolan, dvs. elevdemokrati och elevinflytande. Elevrådets uppgift är att representera övriga elever på Ahlafors fria Skola och driva frågor som berör hela skolan och elevernas vardag. I skolans Verksamhetsplan för läsåret 2014-2015 kan man läsa under rubriken Elevinflytande:  Eleverna skall ges möjligheter utifrån ålder och mognad att via klassråd och elevråd påverka skolans utbildning avseende

  • Arbetsmiljö
  • Arbetssätt
  • Arbetsformer ( enskilt arbete, grupparbete m.m. )
  • Undervisningens innehåll
  • Valmöjligheter till skolans val
  • Skolmåltider

Några elevrådsrepresentanter ingår i skolans Matråd och fem ledamöter från årskurs 8 och 9 representerar skolan i kommunens Ungdomsfullmäktige. Elevrådet sammanträder tre gånger per termin.

Telefon Skola24 0515 777 31

Senaste nyheter

Prenumerera

Prenumerera på nyhetsinlägg.

En extra begäran om bekräftelse har nu skickats till din e-post.

Något gick fel, försök igen!

Kalender

< 2020 >
September 17
  • 17
    Inga händelser