Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till skolan. Längst ner finns mer information om olika grupper.

Postadress:

Box 3006, 449 14 Alafors

Besöksadress:

Ledetvägen 33, 449 51 Alafors

Telefon:

0303- 74 00 80

E-post:

Rektor:

Karin Södersten 0303-740380, 0707-916543 karin@ahlaforsfriaskola.se

Administration/Ekonomi:

Thore Skånberg 0303- 74 00 80, 0707- 40 36 34 thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se

Skolexpedition:

0303- 74 03 80

Lärarrum:

0303- 74 05 68

Fritidshemmet:

0303-74 08 31 samt 076- 282 90 12 Skolklubben 076- 280 27 85

Matsal:

0303- 74 27 80

Skolsköterska:

Ing-Marie Lindblom 0303-740080

Styrelseordförande:

Skolans personal läsåret 2019/2020

Agnetha Rubensson pedagog hem-och konsumentkunskap, klf.år 7agnetha@ahlaforsfriaskola.se
Alexander Carlé – pedagog,
alexander@ahlaforsfriaskola.se
Anders Bertilsson – pedagog, fritidshemschef
anders@ahlaforsfriaskola.se
Annika Jonsson– pedagog,   annika.jonsson@ahlaforsfriaskola.se
Anna Ahlman – pedagog, klf. år 8:1
anna@ahlaforsfriaskola.se
Anna Dahlin-pedagog, anna.d@ahlaforsfriaskola.se
Annika Rosén– pedagog slöjd klf. år9 annika.rosen@ahlaforsfriaskola.se
Carina Rundberg – elevassistent carina.rundberg@ahlaforsfriaskola.se
Christina Danielsson – pedagog, klf. år 5:2 christina.danielsson@ahlaforsfriaskola.se
Daniel Collvin – pedagog, klf. år 5:1 daniel.c@ahlaforsfriaskola.se
Dejan Holmgren, elevassistent,
Erik Kitti – pedagog, klf. år 8:2
erik@ahlaforsfriaskola.se
Eva Johansson – ekonomipersonal
eva.j@ahlaforsfriaskola.se
Gisela Steen – pedagog klf år 2
gisela@ahlaforsfriaskola.se
Helene Skånberg – ekonomipersonal
Ingvald Lindström – pedagog, klf.år 7
ingvald@ahlaforsfriaskola.se
Jan Forsman – skolläkare
Johan Elving – pedagog,
johan.elving@ahlaforsfriaskola.se
Jill Östberg – pedagog förskoleklass
jill@ahlaforsfriaskola.se
Karin Södersten – rektor,pedagog
karin@ahlaforsfriaskola.se
Lena Rhodén Andersson
 pedagog, klf.år1 lena.rhoden.andersson@ahlaforsfriaskola.se

Lena Sannerstig Kröyer – pedagog, profilansvarig, klf. år 9 lena@ahlaforsfriaskola.se
Marie Hagman, pedagog – klf. år 6
Marianne Ahlbäck – kurator
Mette Casselblad – talpedagog
Ola Holmgren – elevassistent ola.holmgren@ahlaforsfriaskola.se
Patcharee Hurtig – ekonomipersonal
Pia Ekelund – pedagog, klf. år 4
pia@ahlaforsfriaskola.se
Pia-Marie Johansson – pedagog pia-marie.johansson@ahlaforsfriaskola.se
Rebecka Fryxelius – fritidsledare, föräldraledig rebecka@ahlaforsfriaskola.se
Suzanne Lindström – pedagog, klf. år 3 suzanne@ahlaforsfriaskola.se
Tina Sjögren – psykolog för åren F-3
Thore Skånberg – ekonomiadministratör thore.skanberg@ahlaforsfriaskola.se
Tomas Klobucar, pedagog, klf år 7.2, tomas.klobucar@ahlaforsfriaskola.se

Klassföreståndare läsåret 2019/2020

Förskoleklass – Jill Östberg
År 1  –  Lena Rhodén Andersson

År 2  – Gisela Steen
År 3Suzanne Lindström
År 4 – Pia Ekelund

År 5.1  – Daniel Collvin
År 5.2  – Christina Danielsson
År 6 – Marie Hagman
År 7   –  Ingvald Lindström och Agnetha Rubensson
År 8.1 – Anna Ahlman 
År 8.2  – Erik Kitti och Tomas Klobucar
År 9  – Annika Rosén och Lena Sannerstig Kröyer

Skolans ledning består utav:
Rektor Karin Södersten 0303-740380, Mobil 0707-916543 E-post: karin@ahlaforsfriaskola.se
Ekonomi & Utvecklingschef Thore Skånberg 0303- 74 00 80, Mobil: 0707- 40 36 34 E-post:  thore@ahlaforsfriaskola.se

Skolrådsrepresentanter väljs av respektive klass i samband med skolstart. Skolrådet sammanträder 3 gånger per termin.

Skolan har två Elevråd: det Lilla elevrådet består av elever från åk 1-5 och i det Stora elevrådet ingår elever från år 6-9. Samtliga elever har blivi valda av sina klasskamrater för detta uppdrag. Som elevrådsrepresentant blir man vald för ett år i taget i samband med läsårsstart. Avsikten med klassråd och elevråd är enligt Skolverket att ge eleverna möjlighet till ett demokratiskt medinflytande i skolan, dvs. elevdemokrati och elevinflytande. Elevrådets uppgift är att representera övriga elever på Ahlafors fria Skola och driva frågor som berör hela skolan och elevernas vardag. I skolans Verksamhetsplan för läsåret 2014-2015 kan man läsa under rubriken Elevinflytande:  Eleverna skall ges möjligheter utifrån ålder och mognad att via klassråd och elevråd påverka skolans utbildning avseende

  • Arbetsmiljö
  • Arbetssätt
  • Arbetsformer ( enskilt arbete, grupparbete m.m. )
  • Undervisningens innehåll
  • Valmöjligheter till skolans val
  • Skolmåltider

Några elevrådsrepresentanter ingår i skolans Matråd och fem ledamöter från årskurs 8 och 9 representerar skolan i kommunens Ungdomsfullmäktige. Elevrådet sammanträder tre gånger per termin.

Telefon Skola24 0515 777 31

Senaste nyheter

Prenumerera

Prenumerera på nyhetsinlägg.

En extra begäran om bekräftelse har nu skickats till din e-post.

Något gick fel, försök igen!

Kalender

< 2019 >
Januari
TiOnToFr
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031